O hotelu

Hotel Nové Adalbertinum se nachází v historickém centru Hradce Králové a patří mezi jeho nejvýznamnější dominanty. Budova byla vybudována jako jezuitská kolej v období 1671 - 1710 podle projektu architekta Pavla Ignáce Bayera na místě 11 zbouraných měšťanských domů.

V průběhu let prošla kolej mnoha proměnami, sloužila také jako gymnázium, kde studovali osobnosti jako J. K. Tyl, A. Jirásek a K. Čapek a později jako kasárny. Dnes jsou po rozsáhlé rekonstrukci prostory Nového Adalbertina využívány jako hotel a kongresové centrum, které nabízí nejen ubytování, ale i místo pro konání společenských událostí.

Budova přímo sousedí s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a rozprostírá se na velké části městských teras. Disponuje dvěma nádvořími a oplývá překrásnou barokní architekturou. Všechny prostory v budově mají štukované klenuté stropy, což vytváří nezaměnitelnou atmosféru. Ve sklepích jižního křídla se nachází fragmenty starší zástavby a hlavních hradeb středověkého městského opevnění.

Architektura hotelu Adalbertinum
Architektura hotelu Adalbertinum
Biskupská knihovna s badatelnou
Biskupská knihovna s badatelnou

Nachází se zde také Biskupská knihovna s badatelnou, která je skvostem pro všechny milovníky knih a historie. Naleznete zde 60 tisíc svazků, z nichž většina jsou cenné staré tisky. Knihovna je v provozu již více než 200 let a stále si udržuje svůj výjimečný charakter.

Nové Adalbertinum je kombinací historie a moderních služeb.